Sākumlapa » Aktuālā informācija » Jaunumi » Resursu ieguldījumam tiesu sistēmā jānes sabiedrībai sajūtams rezultāts

Resursu ieguldījumam tiesu sistēmā jānes sabiedrībai sajūtams rezultāts

20/04/2018 Drukāt šo rakstu

Ceturtdien, 19. aprīlī, Rīgas pilī notika Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa iniciētā diskusiju cikla par tiesu varu Latvijā otrā diskusija. Tajā ar uzrunu “Efektīva tiesu sistēma Latvijā: vai ceļš ved uz mērķi?” piedalījās arī valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

“Nokavēta taisnība bieži vien ir tā pati netaisnība,” norādot uz vienu no problēmām Latvijas tiesu sistēmā, atklājot diskusiju, uzsvēra Valsts prezidents: “Tiesu sistēmai jārada drošības sajūta. Tā sajūta, kas rodas no pārliecības, ka netiks pieļauta krāpšanās uz taisnīguma rēķina.”

Valsts kontroliere klātesošajiem tieslietu nozares profesionāļiem atgādināja, ka resursu ieguldījumiem tiesu varā ir jānes vajadzīgā atdeve, kā arī aicināja tiesu varu nepārtraukti pilnveidot savu darbu, lai sabiedrība varētu gūt pārliecību par tiesu darba kvalitāti.

Runājot par ceļu uz efektīvu tiesu varu, viņa uzsvēra, ka tiesu varas neatkarība un brīvība nav tikai privilēģija, bet nozīmē arī atbildību par sabiedrības piešķirto līdzekļu efektīvu izlietojumu. “Sabiedrības sarūpētie līdzekļi tieslietu sistēmai tiek nodoti ar zināmu mērķi – konkrētu sabiedrības vajadzību īstenošanai. Šis resursu ieguldījums gudri un atbildīgi jāpārvērš ieguvumā, kas atbilst sabiedrības gaidām. Ir ļoti svarīgi nepārtraukti vērtēt, vai un kā tiesu darbam piešķirtie resursi ietekmē tiesu darbības rādītāju izmaiņas un kā par tām var pārliecināties ikviens Latvijas iedzīvotājs,” viņa teica.

Valsts kontroles profesionālo darbu, veicot tiesu darbības efektivitātes revīziju, savā uzrunā klātesošajiem uzteica gan Valsts prezidents, gan Satversmes tiesas tiesnesis Aldis Laviņš, norādot, ka revīzijas ziņojums un tajā paustais viedoklis liecina par augstu profesionālismu un patiesu iedziļināšanos un izpratni nebūt ne vienkāršajā tieslietu nozarē.

Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāja Daiga Vilsone savā priekšlasījumā uzsvēra, ka svarīgākais tiesu sistēmas resurss ir cilvēki, kuru prasmēs un kvalitātēs ir jāturpina ieguldīt. Tiesnešu ētikas komisijas priekšsēdētāja Anita Kovaļevska akcentēja tiesnešu pašpārvaldes institūciju īpašo lomu un uzdevumu: sekmēt tiesnešu atbilstību profesijas augstajiem standartiem, nevis aizstāvēt tiesnešus vai pildīt arodbiedrības funkciju. Savukārt Latvijas Tiesnešu biedrības prezidents Juris Siliņš analizēja tiesu sistēmas reformu rezultātus, atzīstot, ka pagaidām jautājumu ir vairāk nekā atbilžu. Latvijas Universitātes profesors Kalvis Torgāns atzina, ka sarežģīto lietu izskatīšana nereti ievelkas un sabiedrībai nav pārliecības, ka arī šajās lietās tiks panākts taisnīgs risinājums.

Sākuma foto no: “Valsts prezidenta kanceleja”

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *