Sākumlapa » Jaunumi » Valsts kontrole aicina nepārvērst pašvaldības autonomiju par vairogu, kas ļautu nekontrolēti rīkoties ar nodokļu maksātāju naudu

Valsts kontrole aicina nepārvērst pašvaldības autonomiju par vairogu, kas ļautu nekontrolēti rīkoties ar nodokļu maksātāju naudu

14/05/2015 Drukāt šo rakstu

Valsts kontrole kategoriski noraida Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētāja Andra Jaunsleiņa izteiktos pieņēmumus 2015.gada 13.maija raidījumā „Rīta panorāma” par Valsts kontroles it kā politisko ietekmējamību, kas ir izskanējuši LPS kārtējā kongresa priekšvakarā un acīm redzami ir vērsti uz nepieciešamā noskaņojuma radīšanu kongresa delegātos pirms iespējamā jautājuma par pašvaldību izslēgšanu no Valsts kontroles likumā minēto lietderības revīziju subjektu loka.

Valsts kontrole ir viens no valsts varas orgāniem, kura funkcija ir kontrolēt publisko līdzekļu izlietojuma tiesiskumu un lietderību. Valsts kontrolē strādā rūpīgi izvēlēti darbinieki, kas godprātīgi pilda savus pienākumus likumā un starptautiskajos revīziju standartos noteiktajā kārtībā.  Un tikai atsevišķi pašvaldību deputāti, kuriem Valsts kontroles darbs, iespējams, ir kaut kādā mērā aizlicis kāju priekša, kopā ar A.Jaunsleiņa kungu saskata, ka Valsts kontrole strādā pēc politiska pasūtījuma. Pēc kāda, A.Jaunsleiņa kungs pateikt nevar. Ja nav konkrētu pierādījumu politiskai ietekmējamībai, šāda izrunāšanās ir amatpersonas necienīga.

Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēža izteikumi faktiski tulkojami tā, ka no vēlētājiem jāslēpj atklātie pārkāpumi, kas nonāk pretrunā ar viņa paša teikto, ka tikai vēlētāji var pieņemt galīgo lēmumu.

Valsts kontroles līdzšinējo revīziju secinājumi uzskatāmi liecina, ka pašvaldību rīcība ar finanšu līdzekļiem un mantu nevar tikt atstāta pašplūsmā un bez pietiekamas kontroles. Tas nepieciešams, lai arī iedzīvotāji uzzinātu, cik labi strādā viņu ievēlētie deputāti un pašvaldības administrācija. Nereti arī deputāti informāciju par pašvaldības administrācijas darbu uzzina tikai no Valsts kontroles revīzijā secinātā. Arī pati pašvaldība ir ieguvēja no tā, ka tās darbs tiek pārbaudīts un sniegti ieteikumi tā uzlabošanai.

Valsts kontrole respektē pašvaldību autonomiju un nepieņem lēmumus pašvaldību vietā. Mēs vienmēr esam akcentējuši, ka lietderība vai nelietderība nav sajūtu vai ar balsu vairākumu izlemjams jautājums, bet ir atbilstoši visā pasaulē lietotajai metodikai izmērāms rādītājs, kas raksturo konkrēto programmu rezultātus – izvirzīto mērķu sasniegšanas pakāpi un līdzekļu izlietojuma atbilstību.

Valsts kontrole vienmēr ir atvērta vēl ciešākai sadarbībai ar Latvijas Pašvaldību savienību un pašvaldībām, uzklausot konstruktīvus priekšlikumus. Katrā revīzijā pašvaldības tiek uzklausītas un viņu viedoklis, ja tas ir pamatots, tiek ņemts vērā.

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *