Valsts kontrole turpina aktīvu iesaisti starptautiskajā attīstības sadarbībā. Jūlijā tā divos pieredzes apmaiņas pasākumos tikās ar vairāk nekā 30 Uzbekistānas valsts iestāžu pārstāvjiem. Tikšanos fokusā – Latvijas pieredze stratēģiskajā plānošanā, labas pārvaldības stiprināšanā un pretkorupcijas pasākumu īstenošanā.
No 21. līdz 28. jūlijam Latvijā viesojas 13 Uzbekistānas valsts iestāžu darbinieki, kas izraudzīti konkursa kārtībā. Delegācijā ir pārstāvji no Stratēģisko reformu aģentūras, Ieņēmumu dienesta, Valsts aktīvu pārvaldības aģentūras, Attīstības stratēģijas centra un ministrijām. Vizītes ietvaros notika diskusiju forums “Latvijas pieredze stratēģiskajā plānošanā – nacionālā, nozaru un pašvaldību līmenī un pilsoniskā iesaiste,” kurā Valsts kontroles eksperti dalījās ar praktisku redzējumu par iedzīvotāju līdzdalību, pašvaldību lomu un valsts uzraudzības mehānismiem.
Valsts kontroles pārstāvji sniedza ieskatu revīziju plānošanā un ieteikumu ieviešanas uzraudzībā, kā arī datu analīzē un politikas mērķu sasniegšanas izvērtēšanā. Praktiskajā pieredzē dalījās padomes locekle Maija Āboliņa, Digitālās pārvaldes sektora vadītāja Ingrīda Kalniņa-Junga un Ekonomikas un enerģētikas sektora vadītājs Egīls Vidžups. Sarunas ļāva apmainīties ar pieredzi un gūt ieskatu Uzbekistānas pārvaldības praksē un izaicinājumos.
“Demokrātiskas un tiesiskas valsts augstākās audita iestādes darbības pamats ir neatkarība – rīcības brīvība noteikt revīziju saturu un laiku. Tas uzliek atbildību – rīcības brīvību īstenot objektīvi un profesionāli, balstoties uz risku analīzi un pievēršoties tēmām, kas skar skaitliski mazākas sabiedrības grupas, kā arī tēmām ar būtisku ietekmi uz sabiedrības uzticību publiskajai pārvaldei. Tikai tad revīziju darba rezultātā var sajust praktiskas pozitīvas pārmaiņas, kam nereti vajadzīgs neatlaidīgs un pacietīgs darbs ieteikumu uzraudzībā,” par revīziju plānošanas procesu un ieteikumu ieviešanu skaidro Maija Āboliņa, Valsts kontroles padomes locekle.
“Dati ir 21. gadsimta zelts. Šis resurss ļauj optimizēt procesus, samazināt izmaksas, efektivizēt rezultātu. Datu izmantošana ir būtiska gan publiskajā sektorā, gan tiem, kas to uzrauga. Alternatīvu modelēšana, lēmumu pieņemšana, krāpniecības atklāšana, automatizēšana – visos šajos procesos priekšnosacījums ir kvalitatīvu, atbilstošu un aktuālu datu pieejamība un izmantošana. Ne vienmēr tam ir jābūt dārgi un resursu ietilpīgi. Esam izstrādājuši atkārtoti lietojamus datu analīzes risinājumus revidentiem, kas veic pārskata posteņu pārbaudes,” par datu apkopošanu un analītiskās kapacitātes nozīmi skaidro Ingrīda Kalniņa-Junga, Digitālās pārvaldes sektora vadītāja.
“Politikas plānošanā svarīgi apzināt sabiedrības vajadzībās, lēmumi jāpieņem balstoties datos un jānosaka saprotami, izmērāmi un sasniedzami mērķi. Revīzijās vērtējam ne tikai valsts iestāžu noteikto mērķu sasniegšanu, bet īpašu uzmanību pievēršam iemesliem, kāpēc tie nav sasniegti. Mūsu nodoms nav meklēt vainīgos, bet gan iespējas uzlabot politikas plānošanas un ieviešanas procesus, lai radītu lielāku labumu sabiedrībai,” par politikas plānošanas mērķu sasniegšanas izvērtēšanu un atbildības kultūru skaidro Egīls Vidžups, Ekonomikas un enerģētikas sektora vadītājs.
Papildus tam 8. jūlijā Valsts kontroli apmeklēja vēl 20 eksperti no dažādām Uzbekistānas institūcijām, tostarp Pretkorupcijas aģentūras, Tieslietu un Augstākās izglītības ministrijām, Policijas akadēmijas un citām. Valsts kontrolieris Edgars Korčagins prezentēja iestādes ētikas ietvaru: normatīvo regulējumu, izglītojošiem pasākumiem un ētikas ietvara pārbaudi. “Ētikas ietvara izveide ir tikai ceļa sākums. Tā iedzīvināšana un uzlabošana ir ikdienas darbs, kurā izšķiroša ir vadības attieksme un visu kolēģu iesaiste,” uzsver valsts kontrolieris Edgars Korčagins.
Valsts kontrole īsteno attīstības sadarbības projektu “ES Austrumu partnerības un Uzbekistānas augstāko revīzijas iestāžu kapacitātes celšana starptautisko augstāko revīzijas iestāžu standartu (ISSAI) integrācijas procesā”. Šī sadarbība palīdz uzlabot Uzbekistānas valsts pārvaldi un stiprina tās augstāko revīzijas iestādi. Tādā veidā Latvija sniedz Uzbekistānai mērķētu un praktisku atbalstu.
Valsts kontroles starptautiskā sadarbība:
— darbojas ES dalībvalstu augstāko revīzijas iestāžu un Eiropas Revīzijas palātas sadarbības platformā – Kontaktu komitejā, kā arī darbojas kā starptautisku organizāciju revidents;
— piedalās un sniedz profesionālu ieguldījumu INTOSAI un EUROSAI starptautiskajās darba grupās un INTOSAI Finanšu revīzijas standartu izstrādes apakškomitejā;
— nodrošina atbalstu citu valstu augstākajām revīzijas iestādēm, kā profesionāls un pieredzējis konsultants publiskā sektora revīzijas jomā.
Par Valsts kontroli
Latvijas Republikas Valsts kontrole ir neatkarīga, koleģiāla augstākā revīzijas (audita) iestāde. Tās darbības mērķis ir noskaidrot, vai rīcība ar publiskas personas finanšu līdzekļiem un mantu ir tiesiska, pareiza, lietderīga un atbilst sabiedrības interesēm, kā arī sniegt ieteikumus atklāto trūkumu novēršanai. Valsts kontrole veic revīzijas saskaņā ar starptautiskajiem publiskā sektora revīzijas standartiem – Starptautiskās Augstāko revīzijas iestāžu organizācijas INTOSAI standartiem (ISSAI), kuru atzīšanu Latvijā nosaka valsts kontrolieris.
Plašākai informācijai
Aivis Majors
Komunikācijas daļas
Sabiedrisko attiecību speciālists digitālā satura izstrādē
T: 23282284 | E: Aivis.Majors@lrvk.gov.lv